Loading

Oruç Kilo Vermeye Engel mi?

  • 30
  • Temmuz

Hep şunu duyarız: “Ramazan’da metabolizma yavaşlar”!! Bu o kadar yanlış bir ifade ki! Aslında oruçla birlikte bedende yaşanan değişimlere bakıldığında aksine metabolizmanın hızlandığını görmekteyiz. Nobel ödüllü Japon bilim adamlarının yaptığı araştırmada da görüldüğü üzere oruçla birlikte beden kendini yenilemektedir.


Sindirim sistemi yoğun çalıştığında bedeni oldukça yormakta ve bir süre sonra organlar işlevlerini yeterince yerine getirememektedir. Yılın 11 ayı durmaksızın çalışan sindirim sistemi Ramazan ayında dinlenmeye geçerken, kalp diğer organlara daha çok çalışmakta ve vücut işleyişi düzene girmektedir. Bunun yanında ancak ergenlik dönemine kadar salgılanan büyüme hormonu, 1 aylık oruçla birlikte yeniden salgılanmaya başlamakta ve bu sayede vücutta onarım işlevleri gerçekleşmektedir.


Orucun detoksifikasyon etkisi sayesinde ise vücutta biriken zararlı toksinler, yabancı maddeler atılmaktadır.


Tüm bu etkilerle beraber 11 ay boyunca yavaşlayan metabolizma da tazelenmekte ve vücudun metabolik işlevleri daha iyi bir forma girmektedir. Böyle bir sonuç karşısında da kilo veriminde yavaşlama söz konusu değil, aksine kilo verim hızı düzene girmektedir.

Online Randevu

Daha sağlıklı ve daha mutlu bir hayat yaşamaya bir adım daha yakınsınız.